تاثیر معدل در کنکور

خلاصه نویسی دروس کنکور
خلاصه نویسی دروس کنکور
نمونه سوالات زیست شناسی و آزمایشگاه ۱
تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور

اگر در محافل کنکوری شرکت کرده باشید حتما بحث تاثیر معدل در کنکور سراسری در جمع شما مطرح شده است .

در این مقاله ما تلاش کردیم با توضیحاتی مختصر ، کمی از نگرانی های شما داوطلبان کنکور را کاهش دهیم و اطلاعاتی راجع به تاثیر معدل در کنکور در اختیار شما قرار دهیم تا با خیال راحت نسبت به تهیه منابع مناسب برای کنکور اقدام کنید و بعد از برنامه ریزی کنکور ۹۷ برای شرکت در این آزمون بزرگ تلاش کنید .  

شاید خبر تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان فارغ التحصیل جذاب نباشد ، اما برای دانش آموزان سال سوم دبیرستان و قبل تر، برای شروع برنامه ریزی نوید بخش است.

تاریخچه تاثیر معدل در کنکور

در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ طرحی با نام قانون سنجش دانشجو در مجلش به تصویب رسید.

طبق ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺳﻨﺠﺶ ﻭ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ، ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ﺗﺤﺼﻴﻠﯽ ۱۳۹۳-۹۴، ﺷﻮﺭﺍﯾﯽ ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺷﻮﺭﺍی ﺳﻨﺠﺶ ﻭ ﭘﺬﯾﺮﺵ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ ﺗﺸﮑﻴﻞ ﺷﻮﺩ تا این شورا در ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻴﺰﺍﻥ ﻭ ﻧﺤﻮﻩ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﺳﻮﺍﺑﻖ ﺗﺤﺼﻴﻠﯽ ﺩﺭ ﮐﻨﮑﻮﺭ ﺳﺮﺍﺳﺮی ﺗﺼﻤﻴﻢ ﮔﻴﺮی ﮐﻨﺪ.

میزان تاثیر معدل در کنکور ۹۷

بدين‌وسيله به اطلاع كليه داوطلبان آزمون سراسري سال ۱۳۹۷ مي رساند: براساس مصوبه نهمين جلسه شوراي سنجش و پذيرش دانشجو مورخ ۹۶/۰۸/۲۰ ميزان و نحوه تاثير سوابق تحصيلي در آزمون سراسري سال ۱۳۹۷  همانند آزمون سراسري سال ۱۳۹۶ به صورت زير مي‌باشد:

الف- آن دسته از ديپلمه‌هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات يك‌ يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و  کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به ميزان حداكثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره‌كل نهايي آنان لحاظ می شود.

ب- داوطلبان داراي مدرك پيش دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش دانشگاهي خود را از سال تحصيلي ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ كرده‌اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود دوره پيش دانشگاهي (صرفاً نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به ميزان حداكثر ۵ درصد به نسبت سوابق‌تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره‌كل نهايي آنان لحاظ مي‌شود.

تبصره: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف و ب، هر دو مورد اعمال خواهد شد. 

شايان ذكر است  اعمال تاثير مثبت سوابق تحصيلي بدان معني است كه اگر سوابق تحصيلي باعث افزايش نمره‌كل نهايي آزمون هر زيرگروه شود در آن زير گروه اعمال خواهد شد و اگر باعث كاهش نمره‌كل‌ نهايي آزمون هر زيرگروه شود (اثر منفي داشته باشد) در آن زيرگروه اعمال نمي‌شود و نمره كل آزمون آن زيرگروه به عنوان نمره كل نهايي زيرگروه فوق در نظر گرفته می شود.

 

تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور

نکاتی در باب تاثیر معدل در کنکور

  1. تاثیر معدل شامل داوطلبان با دیپلم یا مدرک پیش دانشگاهی در رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و معارف اسلامی از سال ۸۴ و بعد از آن  می باشد.
  2. منظور از تاثیر معدل در کنکور نمره آن درس است. زیرا در رشته های مختلف، دروس مختلف وجود دارد. بنابراین نمی توان معدل کلی را برای همه رشته ها در نظر گرفت. پس منظور از سوابق تحصیلی، نمره هر یک از دروس می باشد.
  3. نمره دروسی که در امتحانات نهایی سال سوم و پیش دانشگاهی هستند، در کنکور موثر است.
  4. تاثیر نمرات امتحان نهایی درکنکور به صورت تراز می باشد. نمرات امتحانی و درصدهای کنکور را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند و در آخر نمره نهایی داوطلبان و رتبه کنکور آنها محاسبه می شود.

تکلیف تاثیر معدل دیپلمه های قبل از ۸۴ در کنکور ۹۷

قطعا در کنکور ۹۷ افرادی متقاضی شرکت در این آزمون بزرگ هستند که در سال جاری مشغول به تحصیل نبودند . اگر فردی مدرک دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ گرفته باشد و یا پیش دانشگاهی خود را تا قبل از سال ۱۳۹۱ دریافت کرده باشد ، دیگر شامل قانون تاثیر معدل در کنکور ۹۷ نیست . این موضوع به این معنی است که معدل وی هیچ تاثیری در رتبه و تراز متقاضی نخواهد داشت و تراز و رتبه ای که در کارنامه خود مشاهده می کند ، همان ترازی است که از پاسخ دهی به سوالات عمومی و اختصاصی در کنکور داده است .  
با توجه به مواردی که ذکر شده است ، شاید بعضی دانش آموزان نگران معدلشان باشند و در راستای جبران پایین بودن آن در تلاش اند . اگر دنبال راهکاری برای جبران پایین بودن معدل خود هستید ، می توانید با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی کنکور پرستو از این راهکار ها مطلع شوید .

دیدگاهتان را بنویسید