راز سحرخیز شدن کنکوری ها

نمونه سوالات زبان و ادبیات فارسی چهارم دبیرستان
نمونه سوالات عربی جامع 2
نمونه سوالات عربی جامع ۲
راز سحرخیز شدن کنکوری ها

راز سحرخیز شدن کنکوری ها

راز سحرخیز شدن کنکوری ها که تاثیر زیادی در افزایش ساعت مطالعه در طول روز دارد ، در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم تا همه شما داوطلبان عزیز بتوانید هم به اندازه کافی استراحت کنید و هم به برنامه ی درسی خود برسید .

اهمیت خواب کنکوری ها

مشکل خواب داوطلبان کنکور سراسری  یکی از مباحث چالش برانگیز است بخصوص خواب زیاد بهاری که از عید مشکل ساز می شود و باعث کاهش ساعات مطالعه و در برخی موارد حادتر ، باعث افت درسی داوطلب می شود.

ساعت متداول برای خواب ۶ الی ۸ ساعت است. در صورتی که شما بیش از این مقدار بخوابید، به جای این که وضع جسمی شما بهتر شود، خسته تر شده و کسل تر به درس خواندن روی خواهید آورد. در صورتی که شما در روز بیش از این می خوابید می توانید این مقدار را به حد مجاز یعنی ۸ ساعت برسانید .

ناگهان تصمیم به تغییر الگوی خواب نگیرید ، این یک روند چند هفته‌ای است و سعی کنید هر دو یا سه روز یک ربع زودتر بیدار شوید همچنین  شام را دیروقت نخورید تا اجازه دهید که تا زمان خواب هضم شود و فراموش نکنید شام سنگین میل نشود.

دلایل پرخوابی داوطلبان کنکوری

راز سحر خیز شدن کنکوری ها را باید از میان عوامل پرخوابی پیدا کرد . اگر شما بدانید چه چیزی باعث پرخوابی است و از آنها پرهیز کنید ، در واقع به این راز دست یافته اید .

 • کمبود اکسیژن : اگر در محیطی هستید که تهویه مناسبی ندارد ، بدن شما با خمیازه‌های طولانی و متعدد این هشدار را می دهد .
  در این حالت باید در صورت امکان نسبت به ایجاد تهویه اقدام کنیم و اگر این امکان فراهم نبود باید محل را ترک کرد.
 • عدم خواب کامل ۶-۸ ساعته : مغز برای طبقه‌بندی مطالب و آماده شدن برای دریافت مطالب جدید نیاز به خواب کامل دارد و چرت‌های کوتاه اجازه‌ ی انجام آن را نمی‌دهند. 
 • عوامل روانی : ناامیدی، افسردگی و بی‌انگیزگی از مهم‌ترین عوامل روانی پرخوابی هستند. اگر هر کدام از موارد بالا در شخص وجود داشته باشد باید به روان‌شناس مراجعه کند.
 • کمبود مواد معدنی ضروری و ویتامین‌ها : ماده‌ای که کمبود آن از علل شایع پرخوابی است، ویتامین D است. درصورت احساس کمبود این ماده باید نسبت به جبران آن از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها اقدام کرد.
 • سعی کنید خواب بعدازظهر نداشته باشید یا کم بخوابید : سعی کنید سیستم بیولوژیک بدنتان را به‌ مطالعه در روز و خوابیدن در شب عادت دهید ؛ زیرا بهترین زمان‌های مطالعه در روز است و شب بهترین زمان برای استراحت و آرامش مغز و اعضای بدن شماست و نکته مهمتر اینکه تعدد وعده‌های خواب بیش‌تر موجب خواب‌آلودگی می‌شوند .

 

راز سحرخیز شدن کنکوری ها

راز سحرخیز شدن کنکوری ها

 

راز سحرخیز شدن کنکوری ها

 1. دمای اتاق خواب خود را تنظیم کنید : بهترین دما برای خوابی دلچسب و شیرین ۱۶ الی ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد .
 2. نور اتاق خواب خود را تنظیم کنید : سعی کنید نور اتاق را تاریک کنید چرا که هورمون های خواب در تاریکی بهتر و با سرعت بیشتر تولید می شوند و این کار شما را راحت تر به خوابی عمیق فرو می برد .
 3. گوشی موبایل را از خود دور کنید : به تازگی اخبار زیادی را راجع به تاثیرات منفی امواج گوشی های همراه می شنویم ، پس سعی کنید موبایلتان را موقع خواب از خودتان دور کنید .
  دلیل دیگر ، عضویت شما در شبکه های اجتماعی مختلف است که موقع خواب تازه به سراغ چک کردن شان میروید و زمان از دست تان خارج می شود و تا نیمه های شب خود را مشغول وب گردی می بینید .
 4. نگران کارهای فردایتان نباشید : قبل از خواب یک لیست از کارهای فردایتان تهیه کنید تا یک برنامه کاری برای فردایتان داشته باشید و موقع خواب ذهنتان مشغول کارهای فردا نشده و نگرانتان نکند .
 5. خوردن یک لیوان شیر فراموش نشود : باعث می شود صبح پر انرژی را آغاز کنید .
 6. بالای سرخود لیوان آب داشته باشید : در طول شب بدن نیاز به تشنگی خود را از شما تقاضا می کند اما معمولا با تنبلی شما این نیاز سرکوب می شود پس حتما لیوان آب در کنارتان باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید