نقش اعتماد به نفس در موفقیت کنکوری ها

نقش اعتماد به نفس در موفقیت کنکوری ها

نقش اعتماد به نفس در موفقیت کنکوری ها به قدری مهم و تاثیرگذار است که در این مطلب به این موضوع می پردازیم .

اعتماد به نفس یعنی به خود و توانایی هایمان باور داشته باشیم و یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت در کنکور و سایر عرصه های زندگی محسوب می شود .

وقتی به عنوان یک داوطلب کنکور برنامه ریزی می کنید که یه برهه زمانی مشخصی را مشغول مطالعه شوید ، افراد دیگری هم مانند شما و بعضی با شرایط یکسان با شما ، قصد شرکت در کنکور را دارند .

پس شما تا اینجا با یکسری افراد که شرایط مشابهی دارید ، هدف مشترکی هم دارید پس وجه تمایز شما چه چیزی می تواند باشد و چه کسی از بین شما به هدف خواهد رسید ؟

اعتماد به نفس هر کسی در این شرایط مشخص کننده موفقیت اوست زیرا کسی که اعتماد به نفس  دارد یعنی خود را باور دارد و کسی که خود را باور دارد مطمئن است که به هدفش خواهد رسید و در این راه نهایت تلاش خود را برای مطالعه می کند .

اعتماد به نفس یعنی خودباوری  و خودباوری یعنی « من می توانم » .

 

 

نقش اعتماد به نفس در موفقیت کنکوری ها

نقش اعتماد به نفس در موفقیت کنکوری ها

 

چه عواملی باعث کم شدن اعتماد به نفس می شود ؟

  • مقایسه کردن :  هرگز توانایی های خودتان را با سایرین مقایسه نکنید ، نقاط قوت و ضعف در هر کسی متفاوت است و مقایسه های شما رفته رفته باعث کاهش اعتماد به نفستان می شود .
  • ثابت قدم و مثبت اندیش باشید :  مثبت اندیش بودن موجب اعتماد به نفس می شود . ثابت قدم بودن یعنی طبق یک روال منظم درس ها را مطالعه و مرور کنید و تست بزنید . گاهی دیده می شود با نزدیک شدن به زمان آزمون یکسری داوطلبان کارهای عجیبی می کنند ، به جای مرور تست های جدید می زنند و … . همه اینها اضطراب و استرس را در فرد نشان می دهد که نتیجه عدم اعتماد به نفس و باور به خود است . مهمترین دستاورد اعتماد به نفس کاهش اضطراب و استرس است .
  • خودتان را از چیزی که هستید کمتر نشان ندهید : این رفتار بد در بسیاری از داوطلبان به عادت تبدیل شده مخصوصا بعد از آزمون اگر از آنها پرسیده شود چطور بود ؟ تمام منفی بافی ها را بر زبان خواهند آورد . کمتر داوطلبی می تواند جوابی متناسب با توانایی های خود بدهد .

تکنیک افزایش اعتماد به نفس در کنکوری ها مطلب دیگری است که پیشنهاد می کنم آن را مطالعه بفرمایید .

پاسخی بگذارید